A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальний заклад "Березківський мистецький ліцей"
Миколаївської обласної ради

Історія закладу

 

Історія Комунального закладу «Березківський мистецький ліцей» Миколаївської обласної ради

 

 

           На розлогій долині древньої Кодими , серед  широких ланів видно зелений острів –гай. Це  затишне , красиве дитяче містечко,  яке оберігають і прикрашають тополі. Вже майже 80 років гомонять вони , спостерігаючи за історією навчального закладу , за життям цього храму науки та його служителями.

          Історія цього закладу  дуже цікава і починається з 1935-1936 н.р. , коли на базі радгоспу військового значення біля села Берізки Кривоозерського району Одеської області був створений дитячий будинок ім. 20 – річчя РЧА.  Під час  розформування радгоспу обездоленим дітям було передано підсобне господарство, а саме: 15 корів, 100 овець, 150 свиней , 100 вуликів, сад , поливні городи зі зрошувальною системою. Пізніше до новоствореного дитячого будинку приєднався Курячелозівський дитячий будинок.

          У перші роки існування дитячого будинку  в ньому виховувалися діти - сироти, а з 1938 року –діти репресованих політичних діячів, серед яких були діти таких видатних людей як Тухачевський. Першим директором дитячого будинку був Ліберман І.Е., людина надзвичайно чуйна та освічена. У цей час у дитячого будинку було близько 500 вихованців і більше 100 працівників. Коли почали привозити дітей репресованих, то місцевих  вихованців перевели в інші дитячі будинки області. Прийом і відпуск дітей здійснювався за прямими вказівками з Москви. З 1939року дитячий будинок очолив Бардадим М.М. Розпочалася Велика Вітчизняна війна,  і вихованці дитячого будинку разом з працівниками  евакуюються  в Саратовську область, де вони перебували аж до звільнення Кривоозерського  району від німецько- фашистських загарбників. В евакуації  очолював колектив Гусаров  І.М. Під час війни було знищене господарство дитячого будинку, розвалено частину будівель, розкрадене майно.

          У післявоєнні роки змінилося багато керівників дитячого будинку : Герман М.Г., Бардадим М.М. , Залужний Ф.Т., Герасименко, Чумак В.Г., Блуденко. Вихованці працювали на полях , вирощували свиней, городину, збирали фрукти в шкільному саду, вчилися і відпочивали. У 1961 році дитячий будинок реорганізовано в Березківську середню  школу – інтернат. Вчилися та виховувалися учні середніх та старших класів, тому що в районі не було середніх шкіл. Першим директором у школі- інтернаті став Ковальський Анатолій Володимирович. Він зумів так організувати колектив до роботи , що школа – процвітала.  Учнів було багато, корпусів дитячих не  вистачало. Було збудовано два спальних двоповерхових корпуси, один з яких пізніше став навчальним та двоповерховий чотирьохквартирний будинок для вчителів. Господарчим способом працівники та діти  збудували спортивний зал, 4 будиночки для вчителів,  потрібне було житло, адже директор і члени колективу проживали на території школи.  Випускники дитячого будинку і школи - інтернату обсадили територію деревами, тому школа більше схожа  своїми парками на школу санаторного типу. З 1970 по1977 рік директором школи - інтернату був Данов В.М. , з 1977 по1978 року - Окуневич В.М. ( при ньому до школи почали набирати дітей в початкові класи.) З 1978 по 1982 р.р. – Василенко Василь Купріянович, 1982 по1985 р.р. Козловець Василь Юхимович

(він домігся вирішення питання побудови  двох будинків для вчителів , і з 1985 по1987  побудовано ще один чотирьохквартирний і один восьмиквартирний будинки  для вчителів.) З 1985 по 1987р.р. – Картичак Іван Михайлович, ( у цей період було заасфальтовано доріжки, проведено водяне опалення  у старі корпуси, які до того часу ще опалювалися грубками.  з 1987 по 1994 р.р. Войко Василь Михайлович.  В цей період  школа отримувала певні кошти від держави. Завдяки колишньому  першому секретарю Кривоозерського райкому партії Москаленку М.М.  кожний клас мав шефів – одного з колгоспів району. В цей період було придбано для дітей телевізори та магнітофони, килимові доріжки та багато іншого.  Але занедбане підсобне господарство,  згоріла пасіка , знищено поголів’я свиней, яке не давало прибутку для школи.  Розпався Радянський Союз , в складних економічних умовах  став жити весь український народ. З 1994 року по 2001 рік директором школи знову став Василенко Василь Купріянович. Важкими були ці роки ,як для дітей, так і для працівників школи. Годували дітей тим , що можна було випросити в колгоспах.  Персонал школи  не отримував заробітну плату,  або отримував її кукурудзою,  цукром.  Але завдяки адміністрації школи, педагогічному колективу та добрим людям школа залишилася існувати. З 16 вересня  2001 по  сьогоднішній день директором навчального закладу  працює Халімон Зінаїда Володимирівна .  З 2003 року школа стала фінансуватися з обласного бюджету, стала Березківською загальноосвітньою школою - інтернатом Кривоозерського району  Миколаївської обласної ради. Почали відбудовуватися шкільні приміщення, вводиться в дію ті ,що десятками років стояли бездіяльними, були аварійними. Заклад почав наповнюватися дитячими голосами. З кожним роком дітей ставало все більше. Адже для дитячого розвитку тут всього достатньо - самовідданих в праці  педагогів, свіже повітря, прекрасна територія. За цей період закуплено всі нові меблі, автомобіль, мікроавтобус , автобус.  З великою допомогою голови обласної ради Демченко Т.В.  у 2008 році школу газифіковано.  

            7 вересня 2012 року за Рішенням 13 сесії 6 скликання Миколаївської обласної ради  перейменовано  школу в комунальний заклад «Березківський навчально- виховний комплекс  «Загальноосвітня школа- інтернат – ліцей І-ІІІ ступенів» Миколаївської обласної ради.

        Закладу належить 52.1424 га землі,  22.8 га з яких орної.

       На території розміром 13.7  га розміщено 30 будівель. 13 приміщень, у яких навчаються та проживають діти, це: навчальний корпус (пристосоване приміщення) – 837.7 м², їдальня – 307.1 м², медичний блок – 175.5 м²,  адміністративне приміщення – 128.5 м², актова зала – 175.5 м²,  бібліотека – 165.9 м²,  спортивна зала  – 190.7 м²,   комбінована майстерня  –  277.1 м²,  лазня – 204.7 м²,  майстерня для професійного навчання – 305.1 м²,   спальний корпус   № 1– 1043.3 м²,  спальний корпус № 2  – 258 м²,  корпус для мистецьких занять – 277.2 м²,   та інші будівлі  для господарчих потреб:  гаражі, комори для одягу та інших матеріалів, теплиця.

       У Закладі є два укриття.

       Основною метою створення Закладу є реалізація прав вихованців на здобуття базової та повної загальної середньої освіти, всебічний розвиток особистості учня, виховання особистості на основі розкриття і повної реалізації її потенційних можливостей, розумових та фізичних здібностей і талантів.

З 2012 року учні 10, 11 класів мають змогу навчатися професіям «Оператор комп’ютерного набору» та «Молодша медична сестра з догляду за хворими», а в кінці 11 класу отримають свідоцтво про присвоєння  робітничої професії.

У 2013 – 2014 навчальному році вперше за час існування  у навчальному закладі відкрито дошкільну групу для дітей з трирічного віку. Для них облаштована затишна ігрова кімната з безліччю різноманітних іграшок. Затишні спальні кімнати для відпочинку. Кімната для розвитку фізичних здібностей,ігровий майданчик. Вихованці дошкільної групи оточені турботою та увагою дорослих.

Рішенням Миколаївської обласної ради від 16.03.2021 № 24 заклад перейменовано у Комунальний заклад «Березківський мистецький ліцей» Миколаївської обласної ради.

Комунальний заклад «Березківський мистецький ліцей» Миколаївської обласної ради – це заклад спеціалізованої мистецької освіти, що забезпечує здобуття початкової та профільної мистецької освіти одночасно зі здобуттям повної загальної середньої освіти на всіх або окремих її рівнях.

    Структура мистецької  освіти охоплює два відділення елементарного підрівня початкової  мистецької освіти: відділення образотворчого мистецтва (декоративне та станкове) та відділення музичного мистецтва, клас хорового співу, а також два відділення середнього (базового) підрівня початкової мистецької освіти: відділення декоративного мистецтва початкового професійного спрямування, класи декоративного мистецтва (у тому числі за видами: вишивка, витинанка, петриківський розпис, ткацтво, гончарство, кераміка, різьблення, лозоплетіння, паперопластика, бісероплетіння, батик, виготовлення народних ляльок тощо) та відділення музичного мистецтва початкового професійного спрямування, клас хорового співу.

Відділення елементарного підрівня початкової мистецької освіти  з музичного мистецтва, класу хорового співу містить наступні дисципліни: «Хор», «Музична грамота та практичне музикування», «Музичний інструмент (фортепіано, баян, акордеон)», «Бесіди про мистецтво».

Відділення елементарного підрівня початкової мистецької освіти з образотворчого мистецтва (декоративне та станкове) охоплює навчальні дисципліни «Ліплення», «Образотворче мистецтво», «Бесіди про мистецтво».

Відділення музичного мистецтва початкового професійного спрямування, клас хорового співу включає дисципліни «Сольфеджіо», «Музична література», «Хор», «Музичний інструмент (фортепіано, акордеон)», «Постанова голосу».

Відділення середнього (базового) підрівня початкової мистецької освіти з декоративного мистецтва початкового професійного спрямування, класи декоративного мистецтва (у тому числі за видами: вишивка, витинанка, петриківський розпис, ткацтво, гончарство, кераміка, різьблення, лозоплетіння, паперопластика, бісероплетіння, батик, виготовлення народних ляльок тощо) містить дисципліни «Декоративний живопис», «Композиція», «Рисунок», «Формотворення та робота в матеріалі», «Українське декоративне народне мистецтво», «Комп’ютерна графіка».

    На сьогоднішній день у навчальному закладі  153 дитини.

У Закладі створено сучасну матеріально-технічну базу для навчання та виховання, належні санітарно-побутові умови  проживання вихованців. Для них обладнано: спортивний зал, їдальню, бібліотеку, три комп’ютерні класи, які підключені до всесвітньої мережі Інтернет, актову та хореографічну залу, майстерню для дівчаток та хлопчиків, кабінет спеціального та загального догляду за хворими, кабінет «Основи медичних знань», 2 кабінети психолога для індивідуальних та групових занять, кабінет соціального педагога. Також є в наявності 2 футбольних поля, баскетбольний та волейбольний майданчики, два дитячих ігрових майданчика, вуличні тренажери.

Розміщення та використання дидактичних матеріалів та обладнання в приміщенні мистецького корпусу здійснюється з урахуванням їх актуальності, доцільності, функційності, естетичної привабливості, а також індивідуальних освітніх потреб учнів. Кабінети, в яких реалізовується мистецька освіта, дооздоблювалися руками та фантазією наших майстрів-педагогів декоративного живопису. Класні кімнати мають необхідні предмети для творчого навчання: у кабінетах образотворчого та декоративного мистецтв є мольберти для живопису, різні види канцелярських матеріалів.

У музичних кабінетах, актовій та хореографічній залі є в наявності фортепіано, акордеон та  баяни. Діти залюбки займаються як під час занять, так і в позаурочний час.

Для всебічного розвитку та виховання дітей у Закладі організовано роботу таких гуртків:  шаховий гурток, «Ляльковий театр»,  декоративна техніка «Петриківський розпис», декоративна техніка «Таврійський розпис: диво Причорномор’я»,  гра на гітарі  «Золота струна»,  сольний спів «Вправний соловейко», художня обробка деревини «Жива мрія», вокальний гурток «Мелодія душі»,  фітодизайн «Мрії природи», м’яка іграшка «Приємний дотик», сувенірні вироби «Багатогранний світ»,  канзаши «Барвиста стрічка», вироби з бісеру «Кольорові намистинки», вишивання «Чарівна ниточка» та  спортивних секцій: із баскетболу, волейболу. Усі діти задіяні у гуртковій роботі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень